Havalandırma İklimlendirme Sistemleri

Havalandırma İklimlendirme Sistemleri

Havalandırma Sistemleri Nedir?

Kapalı bir ortamda doğal veya cihazlarla mekanik yollardan temiz hava akımı sağlanmasına havalandırma adı verilmektedir.

Kapalı ortamların veya insanların aktif olarak kullandığı herhangi bir ortamın zararlı gazlardan tutunda uçucu maddelere kadar çeşitli kirli hava faktörler başta olmak üzere daha birçok yabancı maddelerden arındırılmasından sonra yine aynı ortamın temiz hava ile beslenmesi için kullanılan sistemlere havalandırma sistemleri adı verilmektedir.

 

Daha Geniş Anlatım ile İklimlendirme ve havalandırma nedir?

İklimlendirme terimi daha çok ortamda soğutma yapılarak o ortamdaki iç mekânların havasının ısı konforunun sağlanması ile beraber ortamdaki nemi alınması işlemleri olarak tanımlanmaktadır. Bir diğer geniş bir anlamda söylenecek olursa, iklimlendirme ve havalandırma HVAC sistemleri ortamda ısıtma, soğutma ve havalandırma yapılması veya ortamdaki havanın durumunu daha da iyileştirmek için, bir nevi dezenfeksiyon işlemleri için kullanılır.

havalandırma iklimlendirme sistemleri
havalandırma iklimlendirme sistemleri

Tam Havalandırma Tam İklimlendirme Nedir?

Tam İklimlendirme nedir: Tam iklimlendirme sisteminin görevi ortam için öngörülen uygun hava kalitesi ile beraber ortamın sıcaklık kontrolünün sağlandığı sistemlerdir. Tam iklimlendirmede kullanılan cihaz veya cihazlar Klima Santrali ‘Klima Santralleri’, Fancoil veya Isı Geri Kazanım Cihazı gibi ortama uygun olabilecek cihazlardır.

İklimlendirme sistemleri üç gruptan oluşurlar. Bu üç grup sırası ile şu şekildedir;

 • Hava ve sulu,
 • Hava ve soğutucu gazlı,
 • Tamamen havalı.

 

Havalandırma İklimlendirme Nerelerde Kullanılır?

Havalandırma iklimlendirme sistemleri ve soğutma teknolojileri kullanım alanları, tren, uçak, gemi ve uzay araçları olarak sıralayabiliriz. Öte yandan hastaların enfeksiyon riskinin fazla olduğu hastane ve ameliyat odası gibi alanlarda hastaların enfeksiyon minimuma indirilmesi amaçlanarak hastanın su kaybının da azaltılması adına ortamın nemi bu cihazlar ile ayarlanabilir.

Havalandırma iklimlendirme sistemleri saydığımız bu kullanım alanlarından önce binalarda dar ve havasız alanlarında doğal havalandırma yapılarak binanın nefes alan bir yapı haline getirilmesi için kullanılarak konfor üst seviyelere çıkartılmıştır.

Havalandırma iklimlendirme sistemlerinin bir diğer artı avantajı da binaların daha yüksek olarak yapılmasına olanak sağlamasıdır. Zira bina katları artarak yükseldikçe rüzgâr hızı da aşırı derecede artar ve bina doğal havalandırmaya elverişsiz hale gelir. Bu sistemler sayesinde bu sorun ortadan kaldırılmış ve daha yüksek binalar yapılmaya başlanmıştır.

Çeşitli bina tipleri için havalandırma iklimlendirme sistemleri de çeşitlilik göstermektedir. Bu çeşitliliği aşağıdaki listede olduğu gibi kategorize edebiliriz;

 • Müstakil sayılabilecek yapılar: Kat sayısı az olan alçak konutlar, tek katlı müstakil evler, dubleks müstakil evler gibi.
 • Çok katlara sahip yüksek binalar, yurtlar ve apartmanlar gibi.
 • Ticari kullanım amaçlı inşa edilmiş yapılarda bulunan ofisler, alışveriş merkezleri, restoranlar gibi alanlarda ve ticari yapının genelinde.
 • Hastaneler, devlet binaları ve akademik binalar gibi insan yoğunluğunun çok olduğu kurumsal binalarda.
 • Endüstriyel fabrika alanları gibi yerlerde yönetici ve işçilerin çalışma konforunu arttırmak amacı ile kullanılır.
Endüstriyel havalandırma iklimlendirme sistemleri
Endüstriyel havalandırma iklimlendirme sistemleri

Ev Tipi İklimlendirme Sistemleri Nedir?

Günümüzde havalandırma iklimlendirme sistemleri lüks olmaktan çok bir ihtiyaç haline gelerek aynı zamanda insan yaşamının kalitesini arttırması ile de bir avantaj haline gelmiştir.

Ev tipi iklimlendirme sistemleri vasıtası ile kullanma suyunun ısıtılması, merkezi ısıtma sistemi sayesinde ortam ısıtma yapılması, bina soğutması sistemleri sayesinde de yazın ferah bir ortamın sağlanması amaçlanmaktadır. Öte yandan katı yakıt için özel kazanlar da ev tipi iklimlendirme sistemleri içinde yer almaktadır.

 

Endüstriyel İklimlendirme Nedir?

Normal ortamlara göre çok daha geniş olan endüstriyel ortamların sıcaklık, nem ve hava hareketini kontrol ederek temiz bir çalışma ortamı sunması ile çalışanların sağlık ve konforunu sağlayarak bu kapalı ortamdaki havanın şartlandırılması işlemine endüstriyel iklimlendirme adı verilmektedir.

 

Havalandırma İklimlendirme Çeşitleri Nelerdir?

Havalandırma iklimlendirme sistemleri ortamın daha ferah ve yaşanabilir olmasından tutun gıdaların uygun ortamda saklanmasına kadar bizlere daha birçok fayda sağlar. Havalandırma iklimlendirme çeşitleri şu şekildedir;

 • Havalandırma Sistemleri
 • Kombi Sistemleri
 • Klima Sistemleri
 • Klima Santralleri
 • Kazan ve Kalorifer Sistemleri
 • Soğuk Hava Depoları
 • Nem Alma Cihazları
 • Chiller Soğutma Sistemleri
 • Kompresör Hava Kurutucu Sistemleri
 • Gıda Soğutucu DolaplarıHava Perdeleri
havalandırma iklimlendirme sistemleri
havalandırma iklimlendirme sistemleri

İklimlendirme Havalandırma Firmaları

İklimlendirme ve havalandırma firmaları arasında saygın bir yere sahip olan Fita Teknik 1952 yılından bu yana sizlerin konforu için teknolojinin nimetlerinden en iyi bir şekilde yararlanarak profesyonel olarak üretmeye devam ediyor.

Fita Teknikİletişim Adresi
Şenlikköy Mah., Florya Caddesi, Florya Konakları B Blok No:63 Daire:3 Bakırköy/ İstanbul
Silivri Fabrika Adres: Fener Mah. Gökun Cad No 39 34582 Silivri, İstanbul
KonumBize nerden ulaşabilirsiniz ?
https://fitateknik.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
Fita TeknikBizi Takip Edin
Bizleri sosyal medya adreslerimizden takip edebilirsiniz.
Fita Teknikİletişim
Silivri Fabrika Adres: Fener Mah. Gökun Cad No 39 34582 Silivri, İstanbul
KonumBize nereden ulaşabilirsiniz ?
https://fitateknik.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
Fita TeknikBizi Takip Edin
Bizleri sosyal medya adreslerimizden takip edebilirsiniz.

Copyright © 2022 – Fita Teknik All rights reserved.

Copyright © 2022 – Fita TeknikAll rights reserved.