Menfez Nedir, Ne İşe Yarar?

Menfez nedir, menfez ne işe yarar?

Kullanım alanı olarak birçok çeşidi bulunan menfez grupları ürünlerinden en yaygın olarak kullanılanlarını kısaca tarif etmek gerekirse, ortama temiz hava girişini sağlayarak ortamdaki kirli havayı da dışarı atmak için kullanılan bir üründür.

Bu arada şu nu da belirtmek isteriz ki, yağan yağmur nedeni ile karayolunun zarar görmemesi adına yağmur sularının tahliyesini sağlayan menfez türünden bahsetmiyoruz. Bu tür menfezlere yolda menfez denir

Menfez yardımı ile içeri alınacak havanın ve dışarıya atılacak havanın yönünü tayin edebilirsiniz. Bir yönüyle menfez, ortamdaki hava devir daimini sağlar. Cama, duvara ya da pencereye takılan menfez, genel olarak ev veya işyerinde bulunan banyo ve tuvaletlerde kullanılır.

 

Fanlı Menfez

Fanlı menfez nedir ve fanlı menfez ne işe yarar?

Fanlı menfez sistemleri çatı havalandırma menfezleri olarak da bilinmektedir. Fanlı menfez de bulunan kanalların yönü sayesinde dışarıda esen rüzgar vasıtası ile gelen temiz hava bulunduğunuz ortama aktarılmış olur. Öte yandan aynı şekilde ortamdaki kirli olan havanın da dışarıya atılmasını sağlar.

İçerisinde fan bulunan ve Blauberg Fanlı Menfez olarak da bilinen Aspiratörlü menfez vasıtası ile ortamın havalandırılması daha hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

menfez nedir menfez ne işe yarar
menfez nedir menfez ne işe yarar

Menfez çeşitleri nelerdir?

Menfez çeşitlerine geçmeden önce havalandırma menfezi nedir ve yağısı nasıldır gibi sorulara cevap vermek istiyoruz. Havalandırma menfezini kısaca tanımlamak gerekirse, ortamdaki havayı istediğiniz yönde ve doğrultuda dolaşımı sağlanarak ortamdaki temizlenir ve ortamdaki havanın değişimi sağlanır. Havalandırma menfez sistemleri sayesinde dışarıdan içeriye veya içeriden dışarıya hava dolaşımı sağlanmış olur.

Böylelikle havalandırma menfezleri ortamda bulunan kirli hava, bu bahsettiğimiz dolaşıma tabi tutulur ve kirli havanın yerine temiz hava geçirilerek ortamdaki havanın değişimi sağlanır.

Havalandırma menfezi sistemleri aynı zamanda ortamdaki sıcak havanın trafiğini de sağlar. Kullanıldığı odalar genel olarak veri odalarıdır. Bu odalarda bulunan aletlerin kullandığı enerji nedeni ile ortamda bir ısı yoğunluğu meydana gelir. Bu ısı yoğunluğunun başka bir ortama aktarılması için havalandırma menfez sistemleri kullanılır ve oluşan sıcak hava, istenilen ortama transfer edilir. Bu tür ortamlarda kullanılacak menfezlerin sıcağa dayanıklı yapıda malzemeden yapılmış olanları tercih edilmelidir.

İhtiyaç dahilinde havalandırma menfezleri her ortamda kullanılabilir. Öte yandan havalandırma menfezinin kullanılacağı alanın büyüklüğüne ve kullanım şartlarına göre, o ortam için en uygun menfez sistemleri tercih edilir.

 

Havalandırma menfezi nedir?

Havalandırma menfezi, ortamdaki havanın istenilen istikamet doğrultusunda dışarıdan içeriye veya tam tersi içeriden dışarıya hava sirkülasyonu sağlayan, ortamı iklimlendirmek için yerleştirilen portatif cihazlardır.

menfez nedir menfez ne işe yarar
menfez nedir menfez ne işe yarar

 

Menfez Çeşitleri

Dağıtıcı Menfez

Dağıtıcı menfez türü çift sıra kanatlı menfez ürünümüzdeki gibi üfleme menfezi sistemlerine birer örmektir. Dışarıdan gelen hava, menfezde bulunan ve el ile hareket ettirilebilir yapıda olan kapakçıklar vasıtası gelen havanın istenilen şiddette yönlendirilmesi sağlanır. Dağıtıcı menfez imalatı kullanılacak alana göre plastik veya alüminyum malzeme kullanılarak yapılır.

Toplayıcı Menfez

Toplayıcı menfez çeşidi, dağıtıcı menfez ürünlerinin tersine havayı toplamak için emiş menfezi olarak da adlandırılan ve bu amaçla kullanılan menfez sistemleridir. Toplayıcı menfez cihazları ortamdaki kötü havayı emer ve dışarı atar. Toplayıcı menfez cihazının kullanılacağı ortamın büyüklüğüne göre seçilir.

Transfer Menfezi

Transfer menfezi komşu olan iki oda veya mekan arasına yerleştirilerek iki ortam arasında hava transferinin sağlanması amaçlanır. Kullanılacak ortamın büyüklüğüne göre transfer menfezi seçimi yapılabilir.

Yuvarlak Kanal Menfezi

Yuvarlak kanal menfezi cihazları emiş ve üfleme hava menfezleri olarak kullanılabilirler. Bunun yanında genellikle en çok kullanılan havalandırma sistemleri arasındadır. Bu menfez cihazları adından da anlaşılacağı üzere yuvarlak hava kanallarına sahiptir. Sahip olduğu kapaklı kanalları sayesinde hava trafiği kolaylıkla kontrol edilebilir olduğundan bu menfez cihazları ortamdaki mevcut havayı emerek dış alandan temiz havayı iç ortama taşır.

Lineer Menfez

Lineer menfez cihazları havalandırma sistemlerinde emiş ve üfleme menfezi olarak kullanılır. Bu havalandırma sistemleri lineer olarak monte edilir.

Kare Petek Menfezi

Kare petek menfez cihazları havalandırma sistemlerinde ve fancoiller de emiş menfezi olarak kullanılır. Kare petek menfezi ortamda bulunan kötü havayı emerek filtreler ve dışarıya atar.

menfez nedir menfez ne işe yarar
menfez nedir menfez ne işe yarar

Fita Teknik olarak özelliklerini tanıttığımız menfez sistemlerinin dışında birçok menfez sistemlerimiz mevcuttur. İhtiyaçlarınız doğrultusunda bizden uzman yardımı alarak, size uygun olabilecek menfez sistemleri doğru bir şekilde sunabiliriz.

İletişim için: https://fitateknik.com/iletisim/

 

Fita Teknikİletişim Adresi
Şenlikköy Mah., Florya Caddesi, Florya Konakları B Blok No:63 Daire:3 Bakırköy/ İstanbul
Silivri Fabrika Adres: Fener Mah. Gökun Cad No 39 34582 Silivri, İstanbul
KonumBize nerden ulaşabilirsiniz ?
https://fitateknik.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
Fita TeknikBizi Takip Edin
Bizleri sosyal medya adreslerimizden takip edebilirsiniz.
Fita Teknikİletişim
Silivri Fabrika Adres: Fener Mah. Gökun Cad No 39 34582 Silivri, İstanbul
KonumBize nereden ulaşabilirsiniz ?
https://fitateknik.com/wp-content/uploads/2019/04/img-footer-map.png
Fita TeknikBizi Takip Edin
Bizleri sosyal medya adreslerimizden takip edebilirsiniz.

Copyright © 2022 – Fita Teknik All rights reserved.

Copyright © 2022 – Fita TeknikAll rights reserved.